Företag Flex - personuppgifter

För att kunna behandla din ansökan om företagskonto behöver VL behandla dina personuppgifter. De uppgifter vi samlar in och behandlar är namn, mejladress, mobilnummer, anställningsnummer och namn på ditt företag och avdelning.

Uppgifterna kommer endast att behandlas av oss på Kollektivtrafikförvaltningen och eventuellt av berörd entreprenör, som vi har tecknat avtal med, endast för ändamålet ”Ansökan om företagskonto”.

Du har rätt att få information om vilka av dina personuppgifter vi behandlar, och varför (så kallat registerutdrag). Du har också rätt att begära rättelse eller radering av de personuppgifter vi behandlar om dig.

Du kan läsa mer om hur vi hanterar personuppgifter om dig som har företagskonto i våra villkor för Företag Flex – personuppgifter.